Zdrowie i uroda

Witamina B1 – dlaczego warto po nią sięgnąć?

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedną z nich jest witamina B1, która odgrywa wiele ważnych ról. Jedną z nich jest podtrzymanie prawidłowej pracy układu nerwowego. Dlaczego jeszcze witamina B1 jest tak ważna?

Witamina B1 inaczej nazywana tiaminą odpowiada przede wszystkim za utrzymanie optymalnego poziomu metabolizmu. Podtrzymuje energię na odpowiednim poziomie oraz odpowiada za prawidłowe neuroprzekaźnictwo. Witamina B1 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, jak i sercowo-naczyniowego. Jest odpowiedzialna również za odnowę białek oraz odpowiednią przemianę cukrów w organizmie. Dlatego niedobór witaminy B1 jest silnie odczuwalny przez organizm. Pojawia się osłabienie, senność i znużenie. Poważniejszymi skutkami spowodowanymi niedostateczną ilością witaminy B1 są zaburzenia pracy mięśni. Może również dojść do utraty łaknienia i niewydolności krążenia. Najczęściej na niedobór witaminy B1 skarżą się alkoholicy oraz osoby niedożywione.

Witamina B1 powinna być również suplementowana przez lekomanów oraz osoby cierpiące na dolegliwości związane ze złym funkcjonowanie układu nerwowego. Jej przyjmowanie jest również zalecane kobietom w ciąży oraz osobom, które stosują restrykcyjne diety. Jej spożywanie zaleca się również osobom narażonym na silny stres. Istnieje wiele korzyści płynących z odpowiedniej suplementacji witaminy B1. Jedną z nich jest regulacja funkcjonowania układu nerwowego, co przyczynia się do poprawy samopoczucia i wzrostu koncentracji. Witamina B1 przyspiesza gojenie się ran oraz wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego. To doskonały sposób na wzmocnienie organizmu, dlatego jej zażywanie jest szczególnie rekomendowane w stanach osłabienia i wycieńczenia. To witamina, której nie powinno zabraknąć w diecie osób, które dbają o zdrowie i chcą uzupełnić niedobory zaistniałe w organizmie.

Dodaj komentarz