Migrena dopada znienacka i zazwyczaj jest nie do zniesienia. Zwykle jej zwiastunami są dość charakterystyczne objawy, takie jak: złe samopoczucie, rozdrażnienie, zaburzenia łaknienia, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i hałas, towarzyszą im również nudności, mroczki przed oczami i uczucie pulsowania w głowie.
Migrena jest dolegliwością, która najczęściej dotyka osoby w sile wieku, zapracowane, ambitne i pełne energii, żyjące w ciągłym stresie i zaganiane. Wywołują ją różne czynniki. Jednym z nich może być nieodpowiednia dieta – picie zbyt dużych ilości kawy, spożywanie czerwonego wina oraz tłustych potraw. Najnowsze badania dotyczące, tych potwornych bólów głowy, opublikowane w Nature Genetics (w 2016 roku), jednoznacznie wskazują, że migrena ma również podłoże genetyczne i częściej cierpią na nią kobiety, co może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi.
Jak sobie z migreną radzić?
Istnieją różne sposoby, które pomagają w walce z migreną. Najczęściej wybieranym, są leki przeciwbólowe, jednak tu warto zaznaczyć, że tylko te najsilniejsze, jak Nurofen Forte, Ibuprom Max czy Ketonal, trafiające bezpośrednio w źródło bólu, okazują się najskuteczniejsze. Przy czym warto je zażywać, jeszcze przed atakiem, kiedy to na horyzoncie pojawiają się objawy zwiastujące najgorsze. Podczas migreny niezawodne mogą okazać się również sposoby naszych babek, czyli napary z rumianku, kozłka lekarskiego, zimne kompresy, czy okładanie skroni plastrami cytryny lub po prostu surowym ziemniakiem. A jeśli to nie pomoże, to co robić? Z najnowszych badań, nad leczeniem migreny, zgromadzonych przez The Cochrane Library, wiadomo, że przy napadowych bólach głowy, pomaga zastosowanie akupunktury, która nie tylko łagodzi dolegliwości, ale również zmniejsza ilość napadów migrenowych.
Jeśli nic nie pomaga…
Zdarza się również, że migrena jest tak silna, że wszystkie sposoby walki z nią zawodzą. Wówczas większość ludzi przeczekuje atak, w ciemnym i dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, co zdecydowanie jest dość powszechnie stosowaną praktyką. Warto jednak po tak silnym ataku, odpornym na leki czy kompresy, udać się do lekarza. Ten zleci badania i zastosuje odpowiednią terapię, pozwalającą uporać się z migreną.