Zdrowie i uroda

Krwawiące dziąsła – poznaj możliwe przyczyny

Krwawienie z dziąseł to wyjątkowo uporczywy i bardzo przykry problem. Najczęściej pojawia się podczas mycia zębów, a niekiedy nawet przy gryzieniu pokarmów, zwłaszcza tych twardych. Często schorzenie to zostaje przekazane w genach i niestety należy nauczyć się z nim żyć. Osobom, którym krwawiące dziąsła zostały przekazane w genach poleca się używanie szczoteczek o średnich lub miękkich włosach. Do mycia zębów warto wybrać delikatne pasty oraz ograniczyć stosowanie płynów z alkoholem, tak aby nie powodować dodatkowych podrażnień. Diagnozą jednak powinien zająć się lekarz, gdyż krwawiące dziąsła mogą zwiastować wiele różnych, poważnych chorób.

Krwawienie z dziąseł, podobnie jak każde inne krwawienie z ludzkiego ciała jest wynikiem zaburzeń w procesach krzepnięcia krwi. Rozregulowana krzepliwość występuje np. przy anemii, a ta poważna choroba wynika m.in. z niedoboru żelaza.

Spowolnione gojenie występuje u diabetyków. Cukrzycy źle znoszą wszelkie rany. Podobnie sprawy się mają w przypadku chorób jamy ustnej. Krwawiące dziąsła u osób chorych na cukrzycę mogą wynikać nawet z drobnych, niewygojonych podrażnień dziąseł, które u zdrowego człowieka obeszłyby się niezauważone.

Na stan jamy ustnej ma wpływ również dieta człowieka. Krwawiące dziąsła mogą być wynikiem niezbilansowanej diety, ubogiej w minerały i witaminy. Krwawiące dziąsła mogą m.in. świadczyć o niedobrze witaminy K oraz C w organizmie.

Jak się okazuje krwawiące dziąsła mogą również świadczyć o chorobach wątroby. Zaburzenia pracy płytek krwi powodują podrażnienia wszystkich błon śluzowych w organizmie człowieka, nie tylko w jamie ustnej.

Błona śluzowa pokrywająca ludzkie dziąsła jest cienka i delikatna, co oznacza, ze łatwo naruszyć jej strukturę by doprowadzić do krwawienia. O ile krwawiące dziąsła nie są wynikiem mechanicznych uszkodzeń, do których może dojść zarówno podczas mycia jak i jedzenia, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. Wszystko dlatego, że krwawienie można pozornie wyleczyć, ale choroby wówczas pozostają niezdiagnozowane.

Dodaj komentarz