Uncategorized

Prostata – czego muszą obawiać się mężczyźni

Niewielki gruczoł umieszczony tuż pod pęcherzem moczowym u mężczyzny – prostata. W dojrzałym wieku potrafi przysporzyć problemów, a zaczyna się od dolegliwości podczas oddawania moczu. Czy i kiedy należy obawiać się o prostatę?

Przerost prostaty i objawy

Prostata, określana również sterczem bądź gruczołem krokowym, może powiększać swoją objętość. Przyczyną jest spadek poziomu androgenów. Przerost prostaty pojawia się niemal u 60% mężczyzn po 60 roku życia, a u panów po 80 roku życia, procent ten wzrasta aż do 80. O przeroście mówi się zatem, że jest to problem związany z wiekiem, i choć objawia się dość boleśnie, głównie podczas oddawania moczu, nie musi oznaczać poważnego schorzenia.

Przez środek gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa. Gdy prostata zwiększa swoją objętość, zaczyna uciskać cewkę moczową, stąd dochodzi do objawów odczuwanych przede wszystkim podczas oddawania moczu. Pojawia się również uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, a mocz oddawany jest powoli i w niewielkiej ilości.

Takie zmiany nazywane są łagodnym przerostem prostaty i zalicza się je do nowotworów łagodnych, ze względu na zachodzące nieograniczone podziały komórek. Znacznie rzadziej dochodzi do rozwoju nowotworu złośliwego.

Łagodny przerost prostaty nie zagraża zdrowiu, o ile mężczyzna w miarę pojawiających się objawów, uda się do lekarza, szukać właściwej pomocy. Bagatelizowanie takich dolegliwości wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale przede wszystkim coraz większym uciskiem cewki moczowej, aż do całkowitego zamknięcia światła przewodu moczowego. Dalszą konsekwencją są zmiany w nerkach, ponieważ mocz, który cofa się w moczowodach, wywiera coraz większe ciśnienie na miedniczki nerkowe. To, co początkowo można by ograniczyć i wyleczyć farmakologią, w takich zaawansowanych przypadkach, wymaga interwencji chirurgicznej.

Usunięcia częściowego bądź całkowitego prostaty, wymaga z kolei wykrycie nowotworu złośliwego. W porę dostrzeżone objawy i wizyta lekarska, są w stanie uchronić przed poważnymi konsekwencjami problemów związanych z prostatą.

Dodaj komentarz