Jeśli cenisz sobie bardziej wyrafinowane formy rozrywki, lubisz kulturalne imprezy i zawsze szukasz mocnych wrażeń estetycznych, Warszawa powinna Cię miło zaskoczyć. Wiele propozycji teatralnych i muzycznych, uliczne przedstawienia i duża siec muzeów przyciąga jak magnez, nawet tych najbardziej wymagających turystów.
Poruszanie się po Warszawie
Poruszanie się po Warszawie swoim samochodem może być bardzo trudne ze względu na duży ruch i problemy z parkowaniem. Jeśli już takie miejsce znajdziesz, za cały dzień postoju niestety słono za nie zapłacisz. Najlepiej więc korzystać z szerokiej sieci miejskich autobusów i tramwajów i metra, którym można się dostać w odleglejsze części Warszawy, np. na Pragę, czy na malownicze Młociny. Zawsze alternatywą jest taksówka – szybko, na czas i docelowo. Firm przewozowych jest dużo, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „taxi Warszawa”, a pojawi się mnóstwo linków, przekierowujących do danych stron z numerami kontaktowymi.
Nowa Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego to jedno z najwybitniejszych dzieł najnowszej architektury Warszawy. Urokliwy ogród na dachu symbolizujący łączność natury i kultury oraz zamieszczona tam symboliczna antena, łącząca kosmos i kulturę. Napisy na elewacji w różnych językach, wnętrza wyglądające, jak antyczne polis to osobliwe perełki, które można zobaczyć w tym wyjątkowym Ogrodzie Botanicznym.
Na Powiślu znajdziesz też wspaniały kompleks Architektury przemysłowej – Elektrownię Towarzystwa Elektrycznego w Warszawie. Jego początki sięgają lat 1903-1905. Możesz zobaczyć Most Świętokrzyski podwieszany na 48. Liniach – pierwszy taki most w Polsce. No i oczywiście pomnik Syreny z brązu ustawiony na Wybrzeżu Kościuszkowskim w 1939 r.
To na Powiślu, a na Pradze… Fabryka Słodyczy Emil Wedel, czyli legenda warszawskiego przemysłu. Tutaj zwiedzisz też Ogród zoologiczny, zajmujący powierzchnię 40 ha, zaprojektowany przez Leona Danielewicza. Większość zwierząt mieszka na wolnych wybiegach, co jest nie lada atrakcją, szczególnie dla dzieci (hipopotamy, żyrafy, słonie, foki, bizony, lwy i wiele innych rożnych gatunków zwierząt). Na Pradze warto zobaczyć też Park Praski i przy okazji miło odpocząć.
Natomiast na Ursynowie, wielkiej dzielnicy lewobrzeżnej Warszawy, mieści się pałac Rozkosz o neorenesansowej postaci. Zachowały się w nim zabytkowe stajnie i wozownie z końca XVIII w. oraz XIX wieczne popiersiu m.in. Stefana Czarnieckiego, Jana Sanguszko, Jana Tarnowskiego i królowej Jadwigi.
Na Ursynowie jest także Las Kabacki, rezerwat o powierzchni 980, 82 ha. – pozostałości Puszczy Mazowieckiej. Las poprzecinany jest urokliwymi szlakami pieszymi, licznie uczęszczanymi, szczególnie w letnie południa.
Trakt Królewski
Kilkukilometrowy, wspaniały Trakt Królewski można zwiedzać wielokrotnie, ponieważ pełny jest wyjątkowych miejsc, których nie sposób nie zobaczyć, będąc w Warszawie. Pałac prezydencki, zabytkowe kościoły pomniki, uniwersytet, ale też Plac Trzech Krzyży, Krakowskie Przedmieście, Aleje Ujazdowskie i Królewskie Łazienki. To wysmakowana forma relaksu w otoczeniu pięknych, zabytkowych miejsc i budowli oraz uroczych, zielonych Łazienkach, najcenniejszym zabytku Warszawy.
Oczywiście warto wyjść do teatru na dobrą sztukę. Zaprasza mi.n Teatr Współczesny, Teatr Stary, Teatr Komedia, czy teatr Polonia. Kolejnego dnia można wybrać się do Muzeum powstania Warszawskiego i do Zamku Królewskiego, a dzień pełen wrażeń zakończyć wykwintną kolacją w jednej z klimatycznych restauracji, ulokowanych w Centrum miasta.
Po Warszawie podróżuje się miło i wygodnie, ale lepiej nie swoim samochodem. Duży tłok na drogach, wiele uliczek i zakamarków, zawsze zajęte miejsca parkingowe i duże odległości między zwiedzanymi miejscami. Warto więc kupić bilet całodniowy i podróżować bez oporów przesiadając się do kolejnych linii autobusowych, czy tramwaju.
Jeśli cenisz sobie tradycyjne środki transportu, to możesz skorzystać z dość bogatej linii tramwajowej. Większą część Warszawy objedziesz bez problemu. Podróżowanie tramwajem jest urocze, tanie i romantyczne, Możesz śledzić za oknem przesuwające się krajobrazy, czytać spokojnie książkę, czy przeglądać Internet. Dojedziesz tam, gdzie chcesz, bez korków i bez pospiechu.
Autobusy miejskie mają jeszcze więcej linii, bo ponad 156. Dowiozą Cię w każdy zakamarek stolicy, ale musisz liczyć się z korami i czasami tłokiem. Niestety, dużo turystów przemierza warszawskie miasto i ten środek lokomocji jest często oblegany. Nie jest to jednak reguła. Zawsze możesz korzystać z tramwaju i autobusu naprzemiennie, zależnie od tego, w jakie miejsce chcesz się dostać.
Kolejnym przykładem są taksówki. Tradycyjny, poczciwy środek transportu dla zabieganych i… niezorientowanych w topografii miasta. Jeśli nie chcesz szukać godzinami jakiegoś miejsca, ulicy, itd. zamów taksówkę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „taxi Warszawa”, a pojawią się kierunkowe linki do stron firm przewozowych lub po prostu dane kontaktowe. Jeśli nie będziesz jeździć taksówką często i daleko, na pewno nie wydasz na nią fortuny, a dojedziesz na czas i bez stresu.
Rowery
Sieć rowerów miejskich, kilka wypożyczalni w różnych częściach miasta, to jest dopiero gratka, dla lubiących szusować na dwóch kółkach. Tanio, szybko i radośnie, tak będziesz poruszać się za pomocą wypożyczonego roweru. Możesz pobrać aplikację GdzieTurilo na androida, aby znaleźć najbliższy punkt wypożyczania rowerów. Warszawa pełna jest urokliwych ścieżek rowerowych wśród zielonych terenów. Najpopularniejsza z nich jest Nadwiślanka Ścieżka Rowerowa licząca 37 km. Na rowerze możesz jeździć cały dzień, zapisując się wcześniej na stronie Veturilo, uiszczając wstępną opłatę w wysokości 10 zł.
Metro
Jeszcze taki środek transportu proponuje poczciwa Warszawa. Pierwsza linia metra łączy Centrum z północnymi i południowymi dzielnicami, natomiast druga lewo i prawobrzeżną jej część. Metrem dojedziesz w bliższe i odleglejsze tereny Warszawy – Młociny, Praga, Pola Mokotowskie, Kabaty, Wierzbno, Służew czy Ursynów.
Tak naprawdę każdy środek lokomocji jest dobry i nie drogi. Zakup biletu dobowego minimalizuje koszty przejazdów, dzięki czemu można jeździć bez ograniczeń.