Turystyka

Jak podróżować tanio?

Jeżeli marzy się nam podróż, dzięki której zwiedzimy spory kawałek świata, ale nie obciążymy się ogromnymi kosztami za transport, musimy mieć świadomość, iż jest to możliwe. Co ważne, coraz więcej osób korzysta z takich sposobów na podróż, zamiast wsiadać od razu do samochodu. Czasem mogą przemieszczać się całkowicie za darmo, czasem wnoszą tylko niewielkie opłaty, ale wciąż są to koszta zdecydowanie niższe, niż podróż sowim samochodem. To jednak nie koniec korzyści. W ten sposób otwierają się bowiem na ludzi, podróżnicy poznają świat z całkiem innej perspektywy i zwiedzają miejsca, których w czasie jazdy samochodem przez autostradę nie mieliby możliwości zobaczyć. Jak jednak stać się jednym z takich podróżników?

Autostop

Być może w naszym kraju ta metoda nie jest już aż tak popularna, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Niemniej jednak wiele osób wciąż z niej korzysta i to z interesującym efektem. Nakłady finansowe na tą formę przemieszczania się podczas swojej podróży są praktycznie minimalne. Trzeba jednak należeć do osób bardzo cierpliwych, ponieważ zaufanie do autostopowiczów nie jest zbyt duże, przynajmniej w Polsce, dlatego zdecydowanie mniej kierowców zatrzymuje się , by zabrać ze sobą w podróż osoby nieznane, dosłownie z ulicy.

Couchsurfing

To nowoczesna metoda podróżowania, dzięki której można nie tylko za darmo przemieścić się w określone miejsce, ale również nierzadko skorzystać z darmowego noclegu. Na świecie coraz częściej mieszkańcy poszczególnych krajów przekonują się do tej metody i coraz chętniej przyjmują pod swój dach strudzonych podróżników. W Polsce istnieją jeszcze pewne obawy i uprzedzenia do takich form gościnności ze względu na ograniczone zaufanie. Zachód Europy i Stany Zjednoczone to miejsca, w których couchsurfing jest już na porządku dziennym. Jedyne, co trzeba zrobić, to zarejestrować się na stronie internetowej, która oferuje tego typu usługi. Następnie wystawia się zapytanie o nocleg w danej miejscowości na świecie. Jeżeli tylko dobrze trafimy, uzyskamy odpowiedź od gościnnych gospodarzy, którzy bardzo często potrafią odebrać nas z danego miejsca  swoim środkiem transportu, zaoferować nocleg u siebie w domu, a także pokazać okolicę, w której mieszkają i funkcjonują na co dzień.

Jak się okazuje, do podróżowania wcale nie potrzebny jest nam zasobny portfel. Czasem wystarczy po prostu trochę inwencji twórczej i innowacyjnego myślenia. Otwarty umysł jest tutaj podstawą. Podróżowanie wcale nie musi być zatem drogie. Możemy zwiedzić cały świat i zapłacić dosłownie grosze. Wystarczy liczyć na gościnność i życzliwość innych, która szczególnie za granicą jest naprawdę duża.

Dodaj komentarz