Każdy nastolatek jeszcze przed ukończeniem osiemnastego roku życia marzy o własnym samochodzie. Zazdrosne spojrzenia na samochód rodziców, chęć zaimponowania znajomym, możliwość dojeżdżania do szkoły autem, a nie szkolnym autobusem, poza tym wielki szpan – czasy nastoletniej młodości właśnie takie już są. Wielu rodziców polskich dzieci zarabia obecnie na tyle dobrze, że może kupić pierwszy własny samochód swoim pociechom. Kiedy to zrobić, aby inwestycja była w pełni trafiona i aby młody człowiek mógł naprawdę w pełni cieszyć się swoim pierwszym samochodem? Prawo jazdy można zrobić już po ukończeniu 18 roku życia. Czy pierwszy samochód może być idealnym prezentem na osiemnaste urodziny dla młodego człowieka? Tutaj można jeszcze podyskutować. Wiele zależy od stopnia zaufania między rodzicami a dzieckiem. Jeśli ma się pewność, że dziecko będzie w przyszłości szanowało swój pierwszy własny samochód – inwestycja z pewnością okaże się opłacalna. Najgorsze jest bowiem sprawianie kosztownych prezentów lekkodusznym i przesadnie beztroskim dzieciom, przyzwyczajonym do tego, że wszystko im się należy i bez zastanowienia niszczącym to, co w mniemaniu rodziców ma im służyć przez lata.
Rozsądne dziecko rozsądnym kierowcą
Nikt nie zna dziecka lepiej od jego własnego rodzica, dlatego można przewidzieć, jaki typ charakteru w praktyce okazać się może dobrym kierowcą. Choć z drugiej strony, nie ma na to określonego wzoru matematycznego. Jeśli samochód ma być niespodzianką, warto informację o zakupie utrzymać do ostatniej chwili w pilnie strzeżonej tajemnicy. Samochód może wjechać na domowy podjazd, opleciony wielką wstęgą, podczas rodzinnej imprezy urodzinowej. Bardziej praktyczni i nieznoszący niedomówień rodzice dla pewności nierzadko decydują się także wybrać z dziećmi do profesjonalnych salonów motoryzacji i to właśnie tam dziecko samo wybiera sobie samochód. To samo może dziać się w przypadku rodziców o średnim statusie majątkowym, których nie stać na to, aby dla dziecka kupić nowe auto z salonu i jeżdżących przez wiele lat wysłużoną marką. Można wspólnie wybrać się na giełdę samochodów używanych, gdzie nierzadko znaleźć można prawdziwe skarby motoryzacyjne, w dobrym stanie technicznym.
Pierwsze samochody nastolatków
Młodzi ludzie mają dość rozwinięte aspiracje, jeśli chodzi o samochodu, jakimi chcieliby poruszać się na co dzień. Nie każdy ma na tyle bogatych rodziców, którzy sprezentują pociesze ot tak markowe Porsche lub BMW. Polski nastolatek najczęściej zaczyna od standardowego Golfa lub Fiata Punto. W czasach, gdy bardzo modne były Maluchy – co trzeci polski nastolatek urządzał sobie rajd na szosie właśnie tym samochodem. W większości przypadków zdobycie prawa jazdy jest dla młodych ludzi na tyle silnym przeżyciem, że w pierwszych fazach kariery motoryzacyjnej nie przywiązują wagi do tego, czym jeżdżą. Powoli dojrzewa w nich myśl, że na pierwsze i tak naprawdę w pełni wymarzone auto będą musieli zarobić własnymi rękami. Prezent od rodziców nie będzie przecież wiecznie młody, modny i sprawny.