Motoryzacja

Jak dbać o szyby w samochodzie?

Czyste szyby w samochodzie. Chyba nikomu nie należy przypominać o tym, iż utrzymanie ich w czystości jest nie tylko obowiązkowe, ale i niezmiernie ważne ze względu na bezpieczeństwo. Pojawia się jednak pytanie, jak o nie zadbać? Czy wystarczy z pomocą myjni samochodowej jedynie przemyć je ciepłą wodą? Okazuje się, że nie. Należy nieco bardziej się postarać, by cieszyć się ich czystością, ale również długotrwałą widocznością.

Czas dla szyb

 

To ważne, by poświęcić tej czynności trochę czasu. Nie pozostawiajmy szyb jako mało nieistotnych. Postarajmy się, by były one czyste zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Bardzo rzadko zdarza się, by kierowcy równie często wycierali szyby od środka. To jednak istotne, ponieważ przyczynia się do zwiększenia widoczności.

Płyn do spryskiwaczy

 

Zazwyczaj właśnie na nim opiera się cała pielęgnacja szyb. Oczywiście wykazuje on pewne działanie, jednak nie jest do końca skuteczny, Szyby przetarte wycieraczkami są czyste tylko w zasięgu działania samych wycieraczek. Podczas jazdy jest to oczywiście dobre rozwiązanie, jednak nie wystarczy, by pozbyć się śladów po owadach, pyle i kurzu, który osiada na szybach. Tak więc poświęćmy chwilę i zastanówmy się, co jeszcze pomoże nam w utrzymaniu czystości wszystkich szyb w naszym samochodzie?

Środki chemiczne

 

Czyż pierwszą myślą, która pojawia się w naszych głowach, nie jest płyn do szyb, z którego korzystamy również w domu? Nie tylko będzie pod ręką, ale również jako jeden z już zakupionych środków spełni się w podwójnej roli. Oczywiście jest to pewne wyjście, z tym że ważne jest, by sprawdzać skład na opakowaniu. Wiele płynów do szyb zawiera bowiem amoniak, który wpływa niekorzystnie na ogumienia i inne elementy, np. skórzane w samochodzie. W ostateczności sporadyczne użycie tegoż płynu nie powinno mieć bardzo negatywnego wpływu, niemniej jednak jego notoryczne stosowanie może przynieść nam więcej strat, aniżeli samych korzyści. Należy także wiedzieć, iż amoniak wpływa niekorzystnie również na szyby przyciemnione.

 

Środki z przeznaczeniem do mycia szyb samochodowych

 

Warto sobie uświadomić, iż takie środki naprawdę istnieją. Co więcej, są bardzo skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne. Nie zawierają alkoholu, dlatego ten nieprzyjemny zapach w samochodzie nie będzie się ulatniał. Taki płyn nie tylko będzie wydajniejszy, ale i znacznie skuteczniejszy, ponieważ jego celem jest usunięcie dosyć mocnych, często przyschniętych zabrudzeń. Co więcej, nie będzie pozostawiał smug, które nie prezentują się efektownie, a do tego przeszkadzają podczas jazdy. Te z kolei są przecież powodem różnych niebezpieczeństw, które niezauważone na drodze mogą przysporzyć nam niemałych kłopotów.

Preparaty dostępne na rynku to zazwyczaj silne środki, warto przetestować kilka  nich i wybrać najlepszy dla siebie. Nie powodują bowiem odbarwień, kiedy kilka kropel dostanie się na maskę bądź na siedzenie. Nie niszczą również gumowych uszczelek i przyczyniając się do ograniczenia parowania szyb wewnątrz. Alkohol w takich preparatach zastępuje się nietoksycznymi substancjami, więc nie szkodzi on również środowisku.

Dodaj komentarz