Motoryzacja

Czym się kierować przy zakupie dobrych opon na zimę?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Czas najwyższy,by rozpocząć przygotowania swojego samochodu do tej pory roku. Co zrobić, by mieć pewność, iż będziemy czuli się na drogach bezpiecznie? Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie opony, ponieważ ze względu na ich styczność z podłożem, właśnie one mają największy wpływ na to, czy dotrzemy do celu cali i zdrowi.

 

Ogumienie opony zimowej

 

To bardzo ważny element w momencie wyboru opon zimowych. Trzeba mieć na względzie, iż opona zimowa różni się od letniej. Ta na okres zimy przede wszystkim jest oponą o innych charakterze ogumienia. Jeżeli będziemy w czasie mroźnych dni przemieszczać się pojazdem zaopatrzonym w opony letnie, ogumienie straci swoją elastyczność z powodu szybkiego twardnienia. Zanim założymy opony, warto skontrolować również ich obecny stan, a także wiek. Bieżnik ogumienia zimowego to minimum 4mm.

 

Jak odczytać wiek opony?

 

To nie jest wcale takie trudne. Na każdej oponie znajduje się bowiem pewien ciąg z czterech cyfr. Dwie pierwsze cyfry to tydzień, a dwie kolejne oznaczają rok produkcji opony. Aby mieć pewność, że nasze opony będą w pełni sprawne, nie powinny być one użytkowane przez okres dłuższy, niż 5 do 6 lat. Nie powinniśmy także po upływie tego czasu zwracać uwagi na bieżnik, nawet jeżeli będzie on jeszcze w dobry stanie.

Wybór opon zimowych

Z pewnością nie można zapominać także o kwestiach technicznych, a więc o wyborze odpowiednich opon pod względem ich rozmiaru oraz indeksu prędkości, jak i nośności. Wszystkie te informacje powinny być dostępne np. na stronach producentów. W zależności od modelu, nie każda guma pasuje do wybranego przez nas pojazdu.

Bieżnik

Kolejną istotną informacją jest umiejętność wyboru odpowiedniego bieżnika. Samochody osobowe i dostawcze najczęściej korzystają z opon, których bieżnik jest symetryczny po obu oponach. Są to standardowe modele, które mimo to wykazują wysoki poziom odporności i wytrzymałości. Mają jednak słabsze parametry trakcyjne.

Cały komplet, zamiast dwóch opon

By mieć pewność, że nasz samochód będzie sprawny podczas jazdy w zimie, nie powinniśmy oszczędzać na oponach. Nie jest dobrym pomysłem zakładanie tylko opon tylko na jednej osi pojazdu. Jeżeli na jednej osi będą opony zimowe, a na drugiej letnie, nasz pojazd zacznie tracić przyczepność i nie będziemy mogli go w pełni kontrolować. Co więcej, jeżeli nie będziemy posiadali pełnego kompletu opon zimowych, może to mieć wpływ na system elektroniczny pojazdu, mianowicie na ESP. Tylko posiadając cztery opony zimowe o tych samych parametrach można mieć pewność bezpieczeństwa i wygody podczas jazdy.

Dodaj komentarz