Dom i wnętrze

Wymarzona sypialnia dziecięca

Pokój dziecięcy to miejsce pełniące wiele ważnych funkcji. Za dnia pomieszczenie to służy jako miejsce zabaw i odpoczynku, w nocy z kolei jest sypialnią. Ze względu na te funkcje powinno sprawiać przytulne wrażenie, rozbudzać w dziecku pozytywne emocje i wpływać na nie uspokajająco. Jednocześnie to w nim przechowywane są dziecięce zabawki, ubranka i inne bibeloty, więc dobrze, by znalazły się tam szafki czy regały, pozwalające schludnie upakować wszystkie te przedmioty.

Nastrój pokoju dziecięcego

Nastrój pokoju dziecięcego buduje kilka elementów. Podstawowym jest oczywiście kolor. Istotny jest kolor zarówno ścian, jak i mebli. Najlepiej, jeśli utrzymany jest w odcieniach pastelowych. Jeśli natomiast chodzi o konkretną kolorystykę, to tutaj decyzję podjąć muszą rodzice albo dzieci, jeżeli są już na tyle świadome. Zasadniczo większość dziewczynek preferuje pokoje różowe, co zaś tyczy się chłopców, to mają oni mniej sprecyzowane wymagania.

Aby w pokoju dziecięcym panowała przyjemna atmosfera baśniowości i niewinności, warto pomyśleć o różnych dodatkach. Jednym z budzących większe kontrowersje jest baldachim do łóżeczka. Pełni on kilka dość ważnych funkcji, a jednocześnie nic nie wpływa na nastrój dziecka w pokoju tak, jak on. Większość dziewczynek marzy o baldachimie nad łóżeczkiem, niestety tyleż samo rodziców jest mu przeciwnych. Głównymi argumentami przeciwko baldachimom jest osadzanie się na nich kurzu oraz wprowadzanie do zwykle niewielkiego pokoju dziecięcego niepotrzebnego sprzętu.

Baldachim i jego wpływ na dziecko

Tymczasem baldachim dla dziecka wpływa na nasze pociechy raczej pozytywnie, niż negatywnie. Osadzaniu się na nim kurzu można łatwo zapobiec, poprzez systematyczne czyszczenie i pranie. Warto tu dodać, że baldachim jako taki nie powoduje zwiększenia ilości kurzu w pokoju. A więc ten kurz, który osadzi się na nim, bez niego osadzi się na dziecku i jego łóżeczku. Można więc przyjąć, że ten nastrojowy element wystroju dziecięcego pokoju chroni dziecko przed kurzem. Kolejną funkcją baldachimu jest osłanianie przed zbyt jasnymi promieniami słońca i tworzenie swego rodzaju zamkniętej przestrzeni, która na wiele dzieci wpływa pozytywnie. W takim łóżeczku z baldachimem dzieci czują się zwykle po prostu bezpieczniej.

Poza kwestiami funkcjonalnymi, nie można zapomnieć o tej najważniejszej dla dziewczynek. Baldachim dla dziewczynki to bowiem przede wszystkim podstawowy element wystroju sypialni każdej młodej księżniczki. Dzięki niemu każda młoda dama poczuje się wyjątkowo i tym bardziej chętnie będzie spędzała czas w swym pokoju.

Dodaj komentarz