Ciekawe

Kiedy należy stosować koc termiczny?

Koc termiczny jest jednym z niezbędnych akcesoriów stosowanych w ratownictwie. Jest zamiennie nazywany folią życia. Nie bez powodu, ponieważ medycyna ratownicza nie mogłaby się obejść bez tego typu akcesorium. Jest podstawą wyposażenia każdej apteczki. Co należy wiedzieć o kocu termicznym?

Koc termiczny jest również inaczej określany, jako: koc ratunkowy, folia termoizolacyjna czy koc przeciwwstrząsowy. Spełnia on wiele ważnych funkcji, które są w stanie ocalić życie niejednemu poszkodowanemu. Najczęściej jest on używany w momencie przegrzania lub nadmiernego wychłodzenia organizmu. Stosuje się go również w sytuacjach, na przykład, gdy poszkodowany doznał urazu lub znajduje się pod wpływem alkoholu. Koc termiczny użytkuje się w różnego rodzaju obrażeniach, które nastąpiły u pacjenta lub w ciężkich stanach psychicznych. Jest to uniwersalne akcesorium, które jak pokazuje szerokie spektrum zastosowań, stanowi produkt, który powinien się znaleźć w każdej apteczce medycznej. Ponadto jego wyróżnikami jest również łatwość stosowania i niewielkie rozmiary, które sprawiają, że można go wszędzie ze sobą zabrać. Dlatego powinien być nieodłącznym elementem wycieczek, niezależnie od tego, na jakiej szerokości geograficznej znajdujemy się w danej chwili.

Koc termiczny stosuje się w celu ochrony zdrowia i podczas ratowania życia pacjenta. Najlepiej nosić go zawsze ze sobą, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy tak naprawdę dojdzie do sytuacji, w której może okazać się użyteczny. Jak stosować koc termiczny? Mechanizm działania koca polega na odbijaniu ciepła przez jego srebrną stronę. Zatem jeśli owiniemy pacjenta kocem od wewnątrz to, umożliwimy mu ochronę przed wychłodzeniem, natomiast, jeżeli skierujemy go na zewnątrz, zapobiegniemy przegrzaniu poszkodowanego.
Oprócz zapamiętania tej prostej zasady należy również zadbać o szczelne owinięcie nim osoby potrzebującej pomocy. Należy również zapobiegać jego styczności z podłożem. Trzeba również pamiętać, aby nie stosować produktu, jeśli jest on w jakimkolwiek stopniu uszkodzony, bowiem w takim przypadku nie spełnia swoich funkcji ochronnych.

Dodaj komentarz