Ciekawe

Domowe sposoby na pobudzenie laktacji

Dla matki i noworodka okres laktacji jest bardzo ważnym etapem. Mleko matki jest najwartościowszym pokarmem dla małego człowieka, ale jego naturalne wytworzenie, nie zawsze przychodzi tak łatwo. W jaki sposób pobudzić laktację?

Karmienie piersią przez pierwsze lata życia dziecka

Przynajmniej przez rok od urodzenia, matka powinna karmić dziecko piersią. Wraz z jej mlekiem, maluchowi dostarczane są cenne substancje odżywcze, a przede wszystkim przeciwciała, które wspierają rozwój układu odpornościowego i zapobiegają infekcjom. Przeciwciała chronią także przed uczuleniami, astmą, biorąc zaś pod uwagę wiek późniejszy – przed otyłością. Laktacja jest zatem jedną z najważniejszych myśli, jakie pojawiają się w głowie świeżo upieczonej mamy.

Na tym etapie zaczynają się u wielu matek problemy. Niewłaściwe odżywianie, stres, zmęczenie najczęściej powodują, że dochodzi do problemu z wytworzeniem mleka. Takie sytuacje frustrują jeszcze bardziej, dodatkowo obciążając organizm. Są jednak domowe, proste w zastosowaniu sposoby, które mogą wspomóc laktację.

Laktacja – odruchy prolaktynowy i oksytocynowy

Podczas ssania piersi wysyłane są bodźce do przysadki mózgowej. Uwolniona zostaje prolaktyna, czyli hormon pobudzający pęcherzyki mleczne umiejscowione w piersi, do wytwarzania pokarmu. Przewodami mlecznymi mleko przemieszcza się do brodawki piersiowej i wypływa na zewnątrz. Tak działa odruch prolaktynowy. Odruch oksytocynowy z kolei, polega na bodźcach przekazywanych do tylnego płata przysadki mózgowej, a stamtąd uwalniana jest oksytocyna. Efektem jest kurczenie się mięśni zlokalizowanych w obrębie pęcherzyków i przewodów mlecznych, co powoduje wypływ mleka. To właśnie dlatego zaleca się, by dziecko jak najczęściej przystawiać do piersi. Laktacja nie musi nastąpić od razu, ale jeśli matka zapewni sobie spokój podczas karmienia, będzie zrelaksowana i pozytywnie nastawiona, częste przystawianie do piersi w końcu da pożądany efekt.

Właściwa dieta

Laktacja zwykle przestaje być problemem, gdy świeżo upieczona mama modyfikuje swoją codzienną dietę. Powinna być ona przede wszystkim zdrowa, racjonalna, dopasowana do potrzeb kobiety karmiącej, czyli bogata w warzywa i owoce. Poleca się także dietę przeciwzapalną, a do tego picie dużych ilości wody.

Metody proste do wdrożenia, a głównie bazujące na zdrowym żywieniu i dbaniu o własne samopoczucie, są w większości przypadków wystarczające, by laktacja przestała sprawiać problemy.

Dodaj komentarz