Ciekawe

Domowe sposoby na kamień nazębny

Pośród problemów dotyczących jamy ustnej, najczęściej pojawia się kamień nazębny. Ta nagromadzona płytka bakteryjna, której nie pozbywamy się regularnie, sprzyja infekcjom jamy ustnej, a do tego sprawia, że zęby wyglądają na zaniedbane i brudne. Jak domowymi sposobami uporać się z kamienień nazębnym?

Wizyta u stomatologa

Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny. Dzięki temu unikamy poważnej ingerencji w jamę ustną, w tym zęby, które może dotknąć próchnica. Im dłużej zwlekamy z wizytą, tym konsekwencje są boleśniejsze i trudniejsze do wyleczenia. Podobnie jest z płytką nazębną, która gromadzi się po każdym spożytym posiłku. Z czasem staje się coraz twardsza, ze względu na procesy mineralizacji. To zaś powoduje, że kamień nazębny jest trudny do usunięcia. Niekiedy nie obejdzie się bez zabiegu w gabinecie stomatologicznym, ale przed tym etapem można się uchronić, stosując domowe sposoby.

Skuteczne domowe sposoby

Domowe sposoby na kamień nazębny nie są trudne do zastosowania, przy tym mało kosztowne, a mogą stanowić doskonałą profilaktykę. W tym celu warto skorzystać z produktów, najczęściej znajdujących się w kuchni każdego z nas. Na początek wystarczy soda oczyszczona i sól, zmieszane w proporcji 1:1, a następnie z pastą do mycia zębów. Taką papkę wystarczy stosować dwa razy w tygodniu, by uzyskać pożądane efekty.

Sodę oczyszczoną można również zmieszać z olejkiem kokosowym, który stanowi bogactwo naturalnych substancji, wykazujących działanie antybakteryjne. Taka mieszanka nie tylko pozwala uporać się z kamieniem nazębnym, ale i w naturalny sposób wybiela zęby, dociera do przestrzeni międzyzębowych i odświeża oddech.

Kamień nazębny poddaje się działaniu drożdży połączonych z solą. Drożdże zaś są odpowiedzialne za zmianę środowiska panującego w jamie ustnej, które staje się nieprzyjazne dla bakterii. Skuteczne działanie wykazuje także węgiel aktywny, pozwalający usunąć nagromadzone resztki jedzenia, jak i zapobiegający infekcjom jamy ustnej.

Jeśli domowe sposoby na kamień nazębny stosowane są z umiarem, przeważnie z częstotliwością 2 razy w tygodniu, nie zaszkodzą zębom, a wspomogą dbanie o całą jamę ustną, nie tylko usuwając nagromadzony nalot na powierzchniach zębowych.

Dodaj komentarz