Ciekawe Turystyka

Biwaki klasowe – czy to ma jeszcze sens

Każdy z nas, sięgając do wspomnień szkoły podstawowej lub średniej, doskonale przypomina sobie czas szkolnych biwaków, organizowanych najczęściej w porze maja lub czerwca. W wielu szkołach tego rodzaju atrakcje były wręcz tradycją. Powiedzmy sobie szczerze, w połowie maja wiadomo już mniej więcej, jakie będą wyniki nauczania za dany rok szkolny, dlatego można sobie pozwolić na chwilę luzu. Do tego, szkoły podstawowe w tym czasie organizują testy kompetencji, na podstawie których uczniów kieruje się do różnych szkół średnich bądź zawodowych. W tym czasie pozostali, młodsi uczniowie mogą wybyć poza miejscowość wraz z nauczycielami i opiekunami, aby wszelkie testy i egzaminy mogły być przeprowadzone w spokoju.

Dzieciaki odwykły od kontaktu z naturą

 

Tak, jak kiedyś biwaki klasowe dostarczały wiele frajdy nie tylko uczniom, ale także nauczycielom, tak dzisiaj widzi się totalny odwrót w tego rodzaju przedsięwzięciach. Ostatnie lata dobitnie pokazują rodzicom oraz nauczycielom, że wychowaliśmy pokolenie łamag, niezdolnych do życia w grupie, w prostych warunkach, na łonie natury. Biwaki klasowe jak najbardziej mają sens, ponieważ wtedy młody człowiek uczy się integracji z grupą. Młodzież i dzieci bardziej się poznają, uczą się odpowiedzialności. Można zacieśniać przyjaźnie przy wieczornym ognisku, starsi uczniowie mogą przyrządzać śniadania i kolacje dla całych grup, wszystko może odbywać się na zasadzie współpracy i dobrej energii. Tak w każdym razie sprawa wyglądała przed laty. Dziś małolat ma w nosie udzielanie się w społeczności szkolnej, nie przejdzie się na wycieczkę do lasu. Ważniejsze są godziny spędzone przed smartfonem.

Gdzie zorganizować biwak klasowy?

 

Wiele zależy od tego, czy pogoda nam sprzyja. W razie draki i deszczowych dni można zarezerwować miejsca w ośrodkach wczasowych, gdzie dla uczniów wynajmuje się tanie pokoje. Wiadomo jednak, że to nie to samo, co spędzanie czasu pod namiotem, w trochę ekstremalnych warunkach, gdzie można poczuć się zaskoczonym w wielu sytuacjach. Biwaki klasowe to dla młodzieży szansa na bliższe poznanie się poza szkolnymi murami. Nie warto tracić takiej szansy.

Dodaj komentarz