Biznes

Samozatrudnienie – czy to dobra decyzja?

Osoby, które obecnie zajmują się wykonywaniem usług na rzecz swoich pracodawców, powinny rozważyć możliwość założenia własnej działalności w tym zakresie. Dlaczego? Ponieważ może im się to zdecydowanie bardziej opłacać. Trzeba jednak wciąż pamiętać o tym, iż zwiększa się nie tylko przychód i zysk, ale i liczba obowiązków.

Czym jest samozatrudnienie?

 

To nic innego, jak założenie własnej działalności, za którą następnie się odpowiada. Ważne, by wypełnić wszystkie obowiązkowe dokumenty, by móc rozpocząć działalność, a także uzyskać wpis do ewidencji. Tutaj jednak nie liczą się same dokumenty. To także ogromna odpowiedzialność, którą bierze się na swoje barki. Trzeba bowiem liczyć się zarówno z szansami, jak i ryzykiem biznesowym.

Plusy samozatrudnienia

 

Osoby, które zdecydowały się na założenie własnej działalności, znalazły się w tym biznesie i dokładają wszelkich starań, by go prowadzić, cieszą się wysokim dochodem oraz możliwością działania w obszarach, które uznają za stosowne. Nie muszą bowiem podporządkowywać się decyzjo szefa. To od nich zależy, co w danej chwili będzie się działo.

Będąc właścicielem firmy rozwijamy ją według własnych planów i założeń, sami decydujemy o każdej kwestii i dyktujemy warunki. Podejmujemy współpracę z osobami i firmami, które nam odpowiadają, nikt nie może nam narzucić współpracy siłą z klientem niewygodnym i trudnym.

Kolejną istotną informacją jest możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenie społeczne, które na etacie są dosyć wysokie i narzucone odgórnie. W przypadku samozatrudnienia można ponadto zaoszczędzić na podatkach, liczyć na różne ulgi i odpisać koszty. To z kolei przekłada si na dodatkowe pieniądze, które pozostają w naszej kieszeni.

Minusy własnej działalności gospodarczej

 

Jedną z największych wad jest oczywiście stres, który często towarzyszy osobom podejmującym wyzwanie powadzenia własnej firmy. Każda decyzja bowiem powinna zostać jak najlepiej przemyślana, by móc cieszyć się zyskiem, a nie stratą związaną z ryzykiem, które właśnie się podjęło.

Jako przedsiębiorca odpowiadamy swoją głową za wszystkie działania w firmie. Musimy dbać nie tylko o sprawy prawne, finansowe i ekonomiczne, ale również o dobry wizerunek. To na naszych barkach leży odpowiedzialność za każdą kwestię związaną z firmą. Będąc przedsiębiorcą trzeba liczyć się ze stresem oraz koniecznością przemyślenia każdej decyzji przynajmniej dwa razy.

Jak więc widać, samozatrudnienie ma zarówno dobre, jak i złe strony. Trzeba poznać samego siebie, swoje cechy, zalety i wady, a także mocne i słabe strony, by móc stwierdzić jednoznacznie, czy jest się osobą gotową podjąć to wyzwanie.

Dodaj komentarz